Lézer a fogászatban
A fogászati lézerterápia egy olyan orvosi eljárás, amely a lézertechnológia alkalmazásával szájüregi problémák kezelésében és fogászati műtétek során nyújt segítséget a gyorsabb gyógyulásban. A lézerterápia során a fogorvos vagy szájsebész lézerberendezést használ, hogy koncentrált lézersugarat irányítson a kezelendő területre. A lézerfény különböző módokon alkalmazható, attól függően, hogy mi a kezelés célja.

A fogászati lézer előnyei
A fogászati lézerterápia számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, melyekkel a beavatkozás sikeressége megnövelhető. Használata nem jelent kockázatot, és gyorsabb gyógyulási időt eredményez.
Lehetővé teszi a fájdalommentes kezelést, sőt érzéstelenítő injekció nélkül is elérhető a fájdalommentesség, aminek köszönhetően stresszmentes lesz a beavatkozás. A műtét utáni fájdalom esetén is képes mérsékelni annak intenzitását.
Műtét esetén csökkenti a vérzést a gyors véralvadási hatásának köszönhetően, így ideális eszköz a vérzés nélküli bemetszések elvégzéséhez.
Segíti a sebgyógyulást, támogatja a hegmentes eredmény elérését, és a műtét után kisebb eséllyel alakul ki ödéma.
Fontos tulajdonsága, hogy lézerkezelés a káros baktériumok nagy részét is képes elpusztítani, így kevesebb az esélye a felülfertőződésnek.

Milyen kezelések során alkalmazható a fogászati lézer?
A lézert először a fényre kötő esztétikus töméseknél használta a fogászat, de a kutatók gyorsan rájöttek, hogy más problémák esetén is kiváló megoldás lehet, így az adott problémáknak megfelelően többféle típust kifejlesztettek.
Fogínyproblémák és fogágybetegések kezelésekor a fogászati lézer hatékony segítséget nyújt. A lézerterápia alkalmazható többek közt a fogínybetegségek, például a gingivitis és a parodontitis kezelésére. A lézer segíthet eltávolítani a fogkövet és gyulladás esetén a gyulladt szöveteket, valamint ösztönözheti az egészséges szövetek regenerálódását.
A fogfehérítéshez használt lézer segíthet a fogak elszíneződéseinek eltávolításában, gyorsítva a fehérítési folyamatot. A lézeres fogfehérítés során a lézerfényt egy speciális fogfehérítő anyaghoz irányítják, ami felgyorsítja a fehérítési folyamatot.

A lézer használható fogpótlások, például tömések és koronák készítéséhez vagy javításához.
A lézerterápia segíthet a fogak gyökérkezelésében, miközben hatékonyan elpusztítja a gyökérbe kerülő baktériumokat és elzárja a gyökércsatornát. A gyökérkezelés során az adott, megfelelő minőségű lézersugarat egy vékony műszer segítségével a gyökércsatornába vezetik, így képes elpusztítani az ottani káros baktériumokat és a gyulladás kialakulását is megelőzi. A lézersugár olyan helyekre is elér, ahová a hagyományos fogászati eszközök képtelenek bejutni.
Szájsebészeti műtétek esetén is kiválóan alkalmazható: lágyszövetek vágásához és csontregeneráció elősegítéséhez is használják. A lézeres kezelés implantátum körüli műtétek során is jó szolgálatot tesz. Használják az implantátum eltávolításánál és tisztításánál is, és a nyomatok és képek készítése során is.
Ezeken felül fogszuvasodás (fertőzött fogszövet) eltávolításához, mélytisztításkor és fognyaki érzékenysége kezeléséhez is alkalmas.

Mi az a soft lézer terápia?
A “soft laser terápia” vagy “lágylézer terápia” egy olyan típusú lézerterápia, amelyet alacsony teljesítményű lézerekkel (alacsony szintű lézerterápia – LLLT) hajtanak végre. Ezek a lézerek általában olyan alacsony energiaszintet használnak, amelyek nem okoznak szövetkárosodást.
A lágylézer terápiát gyakran használják különféle orvosi és fogászati alkalmazásokban, ideértve az izomfájdalmak és gyulladások kezelését, a sebek gyógyulásának elősegítését, az arcfájdalom és az arcidegbénulás kezelését, valamint a fogászati problémák, például afták vagy herpesz kezelését.
Az alacsony szintű lézerek olyan fényt bocsátanak ki, amely behatol a szövetekbe, és serkenti a sejtek működését. Hatékony a gyulladás és fájdalom csillapításában: a lézerfény serkenti az endorfinok (a test természetes fájdalomcsillapítói) felszabadulását, csökkentve a fájdalmat és a gyulladást. A sebgyógyításban, a szövetregenerációban, ugyanis a lézerfény serkentheti az egészséges szövetek növekedését és regenerálódását.
Ha úgy érzi, fogproblémájában a fogászati lézerterápia nyújthatna segítséget, keresse a CompletDent Fogászati Klinika szakembereit, és konzultáljon orvosainkkal a kezelési lehetőségekről.