Azt már tudjuk, hogy ha a fémkerámia és a cirkon fogpótlás között kell választani, akkor ezek közül melyik lesz a jobb döntés. Természetesen a cirkon! De mi a válasz akkor, ha egy másik kérdést teszünk fel: vajon a cirkon, Prettau vagy a titánkerámia mellett érdemes letenni a voksot?
Igen, ez itt már valóban a bőség zavara, ráadásul a Prettau és a titánkerámia nem is annyira ismertek, ezért tényleg nehéz a válasz. Hogy tisztább legyen a kép, most ezt a három anyagot hasonlítjuk össze, és megvizsgáljuk, mik az előnyeik és hátrányaik.
Mik a cirkon fogpótlás előnyei?
A fenti három modern anyag közül a cirkon a legismertebb, amiről ebben a blogban is többször írtunk már. Hogy miért is olyan népszerű a belőle készült fogpótlás, az magáért beszél, de azért fussuk át röviden, mielőtt rátérnénk a „versenytársakra”.
A cirkonból készült fogpótlások előnyei a következők:
- Természetes hatásúak: mivel a cirkon jó áttetszőséggel rendelkezik, ezért a belőle készült korona vagy híd hihetetlenül hasonlít a saját fogakra.
- Erősek, jól bírják a terhelést: az anyag nagy keménységgel és szakítószilárdsággal rendelkezik, emiatt a fogpótlás is tartós lesz.
- Ha megfelelően ápolják őket, hosszú élettartam várható tőlük.
- Pontosan illeszkednek, nem lesz szürkés elszíneződés az íny mellett.
- Nem tartalmaznak fémet, ezért allergiás reakciót sem váltanak ki.
Mi az a Prettau cirkon, és miért jó?
A cirkon fogpótlások úgy készülnek, hogy a vázra egy kerámiaréteget égetnek, ami bizonyos fokig sérülékennyé teszi a koronát vagy a hidat. A kerámia borítás ugyanis lepattoghat például egy sérülés vagy az erős fogcsikorgatás miatt. De mi lenne, ha a kerámiaréteget el lehetne hagyni?
A Prettau cirkon használatával éppen ezt teszik a fogtechnikusok, azaz a CAD/CAM technológia segítségével egy tömbből kerül „kifaragásra” a fogpótlás. Itt már nem az emberi szemre hagyatkoznak a szakemberek, hanem a hajszálpontos, számítógép vezérelte technológiára, ami nagyon kifinomult munkát tesz lehetővé.
A Prettau cirkon rendkívül magas áttetszőséggel rendelkezik, ezért esztétikus hidak, koronák készíthetők belőle. Elsősorban a rágófogak pótlására ajánlott ez az anyag, de bizonyos módosításokkal a frontfogak esetén is alkalmazható. Ezen fogpótlások színezése egy speciális technikával történik, vagyis árnyalatban is tökéletesen illeszkednek a saját fogakhoz.
Tekintsük át pontokba szedve, hogy mik is a Prettau cirkon fogpótlások előnyei:
- A kerámiaréteg hiányának köszönhetően nincs lepattogzás.
- Az anyag jó áttetszősége (transzlucencia) miatt a fogpótlások nagyon élethűek.
- Nem allergizál, hiszen nincs benne fém.
- Viszonylag kevés foganyagot kell lecsiszolni hozzá, azaz fogbarát.
- Mivel egy tömbből kerül kialakításra, egy ilyen fogpótlás sokkal ellenállóbb és tartósabb.
Mikor javasolt titánkerámia fogpótlás készítése?
A harmadik lehetőség, amivel ma foglalkozunk, az a titánkerámia. Egy viszonylag új technológiáról van szó, vagyis valószínűleg sokkal kevesebben hallottak még erről a megoldásról. Bár maga a titán az implantátumok miatt már ismerős lehet. A titánról azt érdemes tudni, hogy nem allergizál, és szövetbarát. Az emberi szervezet nagyon jól befogadja; gondoljunk csak arra, hogy titánból készülnek többek között az ízületi protézisek, de az anyag számtalan egyéb felhasználási módja is ismert.
A titán könnyű és kopásálló, ami kiválóan alkalmassá teszi fogpótlások készítésére. Elsősorban a rágózóna fogainál ajánlott a használata, hiszen mégiscsak egy fémről van szó. Vagyis áttetszőségben alulmarad a cirkonnal szemben, a szürkés árnyalat pedig valamennyire átüthet a kerámia borításon, és az íny szélénél is megjelenhet a szürkés szegély.
A titánkerámia fogpótlás előnyei:
- Nem allergizál.
- A CAD/CAM technológiának köszönhetően precíz koronák, hidak készíthetők vele.
- Tartós és könnyű.
A titánkerámia hátrányai:
- Szürkés elszíneződés jelentkezhet az íny szélénél.
- Nem jó az áttetszősége, ezért fontfogak esetén nem ez a legjobb választás.
A kínálat tehát bőséges, már ami a fogpótlások anyagát illeti. A választásnál mindig érdemes valamennyi mellette, illetve ellene érvet figyelembe venni, de az olyan igen fontos tényezőkről sem szabad megfeledkezni, mint a fémallergia.