Bölcsességfog eltávolítás
Bölcsességfog sebészi eltávolítása
Mi az a bölcsességfog? És egyáltalán, miért van rá szükség? Miért van az, hogy velük kapcsolatban leginkább csak a problémákról hallunk?
Bölcsességfogunk, vagyis sorban a nyolcadik rágószervünk a leghátsó fog, amelyből állcsontonként (tehát alul és felül is) egyaránt 2-2 nő ki, általában 18 és 25 éves korunk között. A régi időkben úgy gondolták az emberek, hogy ilyenkor már elég bölcsek vagyunk, erre a felfogásra vezethető vissza az elnevezés.Az más kérdés, hogy sokan úgy érzik, a bölcsességfog gyakran minden, csak nem éppen bölcs.
Hogy miért van ez? Azért, mert a legkésőbb előtörő, gyakran kellemetlenségeket, fájdalmat és panaszokat okozó 8-as valójában egy evolúciós csökevény, amelyre a mai embernek nincs is szüksége. A páciensek többsége azt tapasztalja, hogy csak a baj van vele.
A bölcsességfogra egyszerűen nincs szükségünk, és mivel szájüregünk kisebb lett az évezredek során, ezért a 8-asok egyre nehezebben törnek elő. Optimális esetben nem okoznak gondot, de egyre több páciensnél tapasztalunk kellemetlen szövődményeket.
A leggyakoribb panaszok, amik a bölcsességfoggal kapcsolatban előfordulhatnak
Már a bölcsességfog kinövése is okozhat kellemetlen tüneteket (fájdalom, zsibbadás), de az igazán komoly kellemetlenségek akkor kezdődnek, amikor egy előtörésében akadályozott 8-asnál kialakulnak a szövődmények.A helyhiány és a rossz növekedési irány miatt később is tapasztalhatunk fájdalmat, hiszen a bölcsességfog akár egy ideget is nyomhat, valamint gyulladás is kialakulhat körülötte.
A leggyakoribb panaszok, amik előfordulhatnak:
- az íny és a fog között tasak jön létre (tele baktériummal),
- az érintett területen súlyos fertőzés és gyulladás alakulhat ki,
- duzzadás jelenik meg,
- fájdalom lép fel,
- valamint bűzös szájszaggal és szájzárral is járhat a folyamat.
A fájdalom extrém esetben kisugározhat a fülbe, torokba is, és a nem tökéletes előtörés miatt szuvasodás is hamarabb alakulhat ki az érintett bölcsességfogakban.
18.000 Ft-tól
Nálunk ez mind
benne van az árban!
-
Állapotfelmérés
-
Konzultáció
-
Kezelési terv készítés
-
Érzéstelenítés
-
Ingyenes kontroll
Miért kell eltávolítani a problémás bölcsességfogakat?
A tüneteket produkáló bölcsességfogak egészen addig problémát okoznak, amíg el nem távolítjuk őket. A gyulladás, a fájdalom és a ciszta kialakulásának veszélye csak így szüntethető meg, és a későbbi szövődményeknek is csak ebben az esetben vehetjük elejét.
Az előtörésében nem akadályozott bölcsességfogakat viszonylag egyszerűen ki lehet húzni, de az úgynevezett impaktált (nem rendesen kinőtt) 8-asok eltávolításához szájsebészeti beavatkozásra van szükség.
Ha ez nem történik meg, akkor az alászuvasodott bölcsességfog az előtte lévő fogakat is tönkreteheti, ami hosszabb távon fogvesztéshez is vezethet. A bölcsességfog eltávolítására ezért sok esetben a megelőzés miatt van szükség.

Hogyan zajlik egy bölcsességfog műtéti eltávolítása?
A bölcsességfog műtéti eltávolítását szájsebész végzi, steril körülmények között, helyi érzéstelenítéssel, és olyan high-tech fogászati eszközökkel, amikkel lerövidíthető a húzás és a gyógyulási folyamat.
A beavatkozást a 8-as elhelyezkedése határozza meg, vagyis hogy mekkora nehézséget jelent annak eltávolítása. Súlyosabb esetben az is előfordulhat, hogy a fogat több részre kell vágni, mert csak így lehet kiemelni a helyéről.
A húzás teljesen fájdalommentes, ha pedig a szájsebész eltávolította a bölcsességfogat, akkor felszívódó varratokkal összevarrja az ínyt. A páciens ezt követően antibiotikumot kap, és a szájsebész elmondja neki a szükséges tudnivalókat.
Mi a teendő bölcsességfog-húzás után?
A bölcsességfog eltávolítása után érdemes néhány napig fájdalomcsillapítót szedni, és ügyelni kell arra, hogy a seb ne fertőződjön el. A műtétet követő néhány napban előfordulhat duzzanat, hőemelkedés, szájzár, az ajkak és a nyelv zsibbadása, valamint tompa vagy lüktető fájdalom.
Amire figyelni kell a beavatkozást követő egy hétben:
• nem szabad szívogatni a sebet
• nem szabad öblögetni
• ne fogyasszunk kávét és tejet
• rágjunk óvatosan
• mozgassuk az állkapcsunkat (hogy ne legyen szájzárunk)
Az arcot a beavatkozás után jegeljük, hogy elkerüljük a duzzanat kialakulását, de a későbbiekben óvjuk a területet a hidegtől.
Olvasnivalók a témában!

Terhességi fogászati szűrés: mikor milyen kezelések végezhetők el
A babavárás, bár egy csodás időszak a családok életében, sok szempontból állítja nehézségek elé a kismamákat. A hormonális változások mellett – illetve azok következtében –

Mi a teendő a bölcsességfog eltávolítása után?
Amikor kiderül, hogy ki kell húzni egy (vagy több) bölcsességfogat, senki nem repes az örömtől. Ami természetes is, bár nem győzzük hangsúlyozni, hogy ma egy

A cukorbetegség hatása a fogak egészségére
Sajnos Magyarország rengeteg lehangoló statisztikával rendelkezik az egészségügy területéről. Az egyik ilyen, hogy honfitársaink közel 10%-a szenved a cukorbetegség tüneteitől. Igen, ez közel egymillió embert
Csapatunk felkészülten várja Önt!

Dr. Dóra Kriszta

Dr. Szlovicsák Gábor

Szelles Kriszta

Csihar Lilla

Kovács Bálint
Bejelentkezés
Töltse ki az űrlapot és kollégánk 24 órán belül felveszik Önnel a kapcsolatot.
06 1 792 3544
Hétfőtől – Péntekig 8:00 – 19:00
Cím: 1139 Budapest, Gömb u. 44.